DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Co s sebou na akci

            V tomto článku bychom se chtěli podělit o zkušenosti s jakou výstrojí vyjet na vícedenní akce. Prosím neberte obsažené informace jako dogma, co člověk, to názor a každému se osvědčilo něco jiného.

            Množství výstroje se také odvíjí od typu akce a jejího zásobování. Například pokud je na akci vybudovaná základna, ze které se operuje není nutné po celou dobu nést věci na spaní, velké množství vody, jídla, munice atd. Tento článek bude zaměřen na vícedenní akce a cvičení, kde není možné potřebné věci během hry doplnit, a tak nesené množství musí vystačit po celou dobu. Dále záleží na každém hráči, co považuje za nezbytný komfort pro své působení. Někdo si vezme několik kusů náhradního spodního prádla, další se řídí motem: "Nejedu na rekreaci, to zmáknu v jedněch." Proto je tento článek rozdělen do dvou částí. V pravní části se zaměřím na nezbytné minuimum a ve druhé na další výstroj, která zvyšuje komfort, nebo by se mohla během akce hodit. U některých součástek není potřeba, aby je měl s sebou každý, například polní lopatka úplně stačí jedna do dvojice.

 

1) Minimum

    a) Batoh

            Vše začíná u batohu, do kterého veškerou další výstroj naskládáme. Při volbě batohu je důležité vybrat správný rozměr. Např na spoustu akcí v letním období není potřeba, díky vysokým teplotám, nosit ani spací pytel, díky tomu můžeme zvolit menší batoh. Naopak pokud máme malý batoh, který však umožňuje upevnit spoustu výstroje na boky, horní, dolní a další části batohu a díky tomu objem batohu zvětšíme na několikanásobek původní velikosti, a když z něj pak potřebujeme něco vyndat a polovinu věcí z něj musíme sundat je lepší využít batoh větší.

Já používám dva batohy a to:

Batoh 25l - modulární od SPM Liberec

image image

 

Batoh TL 98 s UV

image image

 

b) Pitný režim a jídlo

            Každý už slyšel, že člověk by měl vypít minimálně 2 litry denně. Já osobně se řídím pomůckou, že za každý kilogram váhy by měl do sebe člověk dostat 25 ml tekutin. Tedy 2,5 litrů na mých 100 kilo. Ovšem v případě letních teplot přes 30°C každému dojde, že je třeba příjem tekutin zvýšit a to až několikanásobně v případě těžké fyzické námahy. Běžně se tak , může stát, že do sebe nalijete 5-7 lirů denně. Chtěl bych ale zdůraznit, že není potřeba celý objem vypít, neboť v každé potravě se určité procentu vody vyskytuje. Pokud někdo zdlabe hrnec polívky, kilo jablek atd., tak do sebe taky dostane tekutiny.

            Co se stravy týče, tak člověk bez ní vydrží, bez větších obtíží, při zátěži i několik dní, ale né každý je asketa, který by chtěl celý víkend hladovět a tak je dobré se občas něčeho najíst. Pokud se balíte nalehko asi bych s sebou nebral hovězí steaky a opékané brambory.